Prof. Dr. Mehmet ÇİFTCİ

Mehmet Çiftçi

Prof. Dr. Mehmet ÇİFTCİ

Prof. Dr. Mehmet ÇİFTCİ, 1964 yılında Elazığ’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Elazığ’da tamamladıktan sonra 1985 yılında Atatürk Üniversitesi K.K. Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği Bölümünü bitirerek lisans eğitimini tamamladı. 1992 yılında aynı üniversitede Biyokimya alanında yüksek lisans, 1998 yılında ise doktora eğitimini tamamladı. 1999 yılında Yrd.Doç.Dr., 2003 yılında doçent ve 2009 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Biyokimya Anabilim Dalı’nda profesörlük unvanı aldı.

Prof. Dr. Mehmet ÇİFTCİ; 2000-2008 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcılığı, 2008-2012 yılları arasında ise Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Dekan yardımcılığında bulundu. Yine 2008-2013 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu Üyeliklerini yürüttü.
Prof. Dr. Mehmet ÇİFTCİ’nin SCI kapsamında çoğu TÜBİTAK tarafından ödüllendirilmiş 75’ten fazla yayımlanmış makalesi ve bu makalelere yapılmış 600’den fazla atıf bulunmaktadır. Ayrıca bazılarında kendisinin de düzenleme veya organizasyon komitesinde bulunduğu bilimsel kongre, sempozyum ya da yaz okullarında sunulmuş 100’den fazla bilimsel çalışması mevcuttur ve bu çalışmalardan ikisi birincilik ödülü almıştır. Aktif görev aldığı 102T166 nolu ve “Bazı fare genlerinin cDNA’larının üretilmesi, klonlanması, ve in situ hibridizasyon tekniği ile gen ekspresyon analizi” adlı TÜBİTAK projesinde 600’den fazla fare geninin in situ hibridizasyonu sağlanmış ve bilimin hizmetine sunulmuştur. Birçok BAP, DPT ve TÜBİTAK projesinde araştırmacı veya proje lideri olarak görev alan Prof. Dr. Mehmet ÇİFTCİ halen 2 adet BAP projesinde yürütücü, 12 lisansüstü öğrencisine danışmanlık ve birçok dergide hakemlik yapmaktadır.
İngilizce bilen Prof. Dr. Mehmet ÇİFTCİ evli ve üç çocuk babasıdır.