Vahkin-Çanakçı Mikrohavzası Planı Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Kapsamında Vahkin-Çanakçı  Mikrohavzası Planı Tanıtım Toplantısı Yapıldı

​Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (MNHRP) kapsamında yer alan Bingöl İli Genç İlçesindeki Vahkin-Çanakçı Mikorhavzası Planının Uygulama Startı verildi. Genç Atatürk İlköğretim okulu konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Genç Kaymakamı Abdullah KÖKLÜ, Vahkin-Çanakçı Mikrohavza Planlama Ekibi Koordinatörü ve Genç MYO Müdürü Doç. Dr. Alaaddin YÜKSEL, Bingöl Orman İşletme Müdürü M. Murat BİLİNMİŞ, MNHRP Proje Yönetici Yardımcısı,  İşletme Şefleri, Proje İl Ekibi, İl Özel İdare temsilcisi, Tarım İl Müdürlüğü temsilcisi,  DSİ Şube temsilcisi ile Mikrohavza içerisinde yer alan 17 Köyün Muhtarları katıldı.

“12 milyon 700 bin TL’lik Proje”

Vahkin-Çanakçı Mikrohavzası Planının tanıtım sunumunu yapan Proje Yönetici Yardımcısı Şahin İNCEDEMİROĞLU, planlama aşaması biten ve onaylanan planın,  alt planlarının detaylarını sundu. Buna göre proje kapsamında Ormancılık alt planı için 6.6 milyon TL , Mera alt planı için 1.2 milyon TL, Sulama alt planı için 1.3 milyon TL, Tarım alt planı için 1,1 milyon TL, Enerji alt planı için 2.4 milyon TL olmak üzere toplam 12.7 milyon TL bütçeli olan projeye, DSİ’nin programından yapılacak olan 5,9 milyon TL lik yatırımla birlikte 18,6 milyon TL lik bir yatırımın bölgeye geleceği vurgulandı. Yapılacak olan yatırımların çarpan etkisi yaptığı düşünüldüğünde, doğal kaynakların rehabilitasyonu ve gelir getirici tür ağaçlandırmaları ile ormancılık, tarım ve hayvancılık alt yapısının geliştirilmesi ve gelir getirici faaliyetlerle birlikte ekonomik anlamda kırsal kalkınma sağlanacağı ifade edildi.

 Proje kapsamında verilecek çiftçi eğitimleriyle, doğal kaynakların daha bilinçli kullanılacağı, tarım ve hayvancılığın daha bilinçli yapılacağı ve buna bağlı olarak tarım ve hayvancılık alanında verimliliğin artacağı, kadınlara yönelik düzenlenecek olan meslek edindirme ve el sanatları kursları ile kadın emeğinin ekonomiye kazandırılması öngörülmektedir.

Proje sunumların ardından Genç Kaymakamı KÖKLÜ” Projenin sahip olduğu bütçe ile çok önemli olduğunu bundan sonraki çalışmalarda koordineli çalışmaları gerektiğini ve faydalı hizmetlerin olacağını” ifade ettiler.

Mikrohavza Planlama Ekibi Koordinatörü YÜKSEL “ Planlama aşamasını tamamladıkları projeyi katılımcı bir anlayışla birlikte yaptıklarını, projenin bundan sonraki aşamasının Orman Bölge Müdürlüğü ilgili birimleri tarafından yapılacağını, bölgeye güzel hizmetler geleceğini, geçen yıl başlayan planlamaların bu yıl uygulamaya geçmesinin çok önemli olduğunu, bu nedenle Orman Genel Müdürlüğü nezdinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini “ ifade ettiler.

Bingöl Orman İşletme Müdürü M. Murat BİLİNMİŞ “ Proje ile ilgili uygulamaların başlangıcı ile ilgili yapılan bu bilgilendirme toplantısının önemli olduğunu, faaliyetlerin başladığını yakın zamanda ormancılık ile ilgili çalışmaların başlayacağını, bu kapsamda meyve fidanlarının da iki hafta önce verildiğini” belirttiler.

Toplantı ile ilgili söz alan muhtarların da isteklerini ve fikirlerini belirtmelerinden sonra toplantı sona erdi. 

1 

2

3