Üniversitemizde Radyo Kontrollü Model Uçak Eğitimi

Bingöl Üniversitesi’nde “Bugünün Genci Yarının Girişimcisiyim” Projesi kapsamında düzenlenen radyo kontrollü model uçak imalat kursuna katılan öğrenciler, başladıkları model uçak imalatında sona doğru geldi.

Türk Hava Kurumu Bingöl Şube Başkanlığı ve Bingöl Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan “Bugünün Genci Yarının Girişimcisiyim” Projesi kapsamında Bingöl Üniversitesi’nde radyo kontrollü model uçak imalat kursudevam ediyor. 3 adet 2 metre kanat açıklığına sahip patlar motorlu radyo kontrollü uçak yapımında sona doğru gelen kursiyerler, uçağı havalandırmak için gün sayıyor. Mimarlık Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu MEKATRONİK Bölümü öğrencilerinin katıldığı kursun eğitimleri Türk Hava Kurumu Model Uçak Öğretmeni tarafından veriliyor.

Kurstaki çalışmaları yerinde inceleyen Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çiftçi, Bingöl Üniversitesi’nin yeni açılmış olmasına rağmen labaratuvarları, attığı adımlarla ve ulaştığı öğrenci sayısıyla Türkiye’nin önemli üniversitelerinden biri olacağını belirtti.  Üniversitemiz Genel Sekreteri Doç.Dr. Abdulkadir Sürücü ile birlikte kursa katılan öğrencileri ve eğitimcileri ziyaret eden Prof. Dr. Çiftçi, Bingöl Üniversitesi’ni özellikle meslek yüksekokulu bölümlerini Türkiye’de marka haline getirmeye çalışacaklarını söyledi.

Proje kapsamında Bingöl’e gelen Model Uçak Öğretmeni Aydın Aydeniz, bu eğitimlerin hiçbir ücret alınmadan yıllardır Türk Hava Kurumu tarafından verildiğini söyledi. Aydeniz, eğitimin içeriğinde 3 adet 2 metre kanat açıklığına sahip patlar motorlu radyo kontrollü uçak yapımının olduğunu söyledi.

KURSİYERLERE AYRICA UÇUŞ EĞİTİMLERİ DE VERİLECEK

Türk Hava Kurumu Bingöl Şubesi Başkanı Ahmet Kıtay, daha öncede Bingöl'de çeşitli kurslar düzenlendiğini belirterek, "Bingöl Üniversitesi ile işbirliğimiz devam etmektedir. Daha önce Model Uçak Rehber Öğretmen Kursu düzenlemiş olup, kurs kapsamında ATA ve FLAMİNGO Model uçakları ile Serbest Model Uçak Başlangıç Kursununmalzemeleri THK tarafından ücretsiz olarak karşılanmıştır. Şu an Bugünün Genci Yarının Girişimcisiyim Projesi kapsamında Radyo Kontrollü Model Uçak İmalat Eğitimi verilmektedir. Mayıs ayı içerisinde bu eğitimi alan kursiyerlere ayrıca uçuş eğitimleri de verilecektir.Projedeki işbirliğinden dolayı başta Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Gıyasettin BaydaşHocamıza,Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Çiftçi Hocamıza, Üniversite Genel Sekreterimize, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanımıza, Proje Koordinasyon Merkezi Müdürlüğüne, Proje Koordinatörümüzeve THK Model Uçak Öğretmenimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

Img 2854Img 2858Img 2870Img 2876Img 2891