Üniversitemizde “Tarım Eğitiminin 169. Yıldönümü” Kutlandı

Tarım Eğitiminin 169. Yıldönümü, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen ve çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle kutlandı.

Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen törene Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, Bingöl Belediye Başkan Vekili Halim Sugü, Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Ekrem Atalan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Çiftçi ve Prof. Dr. Nurullah Saraçoğlu, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgay Şengül, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Gül, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Vahap Şimşek, Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Müslüm Boydaş, öğretim üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Düzenlenen programda açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgay Şengül, Türkiye’nin dünya tarımında önemli bir yer aldığını belirtti. Türkiye’de tarımsal eğitimin 169 yıllık geçmişi olduğunu belirten Prof. Dr. Şengül, Türkiye’nin tarımsal üretimde Avrupa birincisi, dünya sıralamasında da yedinci olduğunu ifade etti.

Törende konuşan Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Müslüm Boydaş ise tarım alanlarının yapı alanına dönüştüğünü ve bunun önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Boydaş’tan sonra kürsüye çıkan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Vahap Şimşek, Bingöl’de yapılan tarım hakkında bilgi sundu. 

IMG_2076

IMG_2081

IMG_2063

IMG_2065

Devlet Kapısından Vazgeçmeliyiz

Yaptığı konuşmada insanoğlunun var olduğundan beri tarımla ilgilendiğini dile getiren Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Ekrem Atalan, tarım eğitiminin de aslında dünyanın varoluşu ile birlikte başladığını vurguladı. Küreselleşen dünyada tarımın memleketinin kalmadığının altını çizen Prof. Dr. Atalan, tarımın da globalleştiğini söyleyerek, “Günümüzde ülke olarak özelde de bölge olarak tarım ile yoğun bir şekilde ilgilenmemiz gerekir. Yeri geldiğinde insanlar iphoneden vazgeçebilir ama ekmekten vazgeçemezler. Tarım alanından gelir sağlama payı çok daha yüksek.  Ziraat Fakülteleri mezunları da artık devlet kapısından vazgeçmelidir. Girişimcilik ruhunu geliştirmelidir. Kendi işlerini yapabilmelidirler” şeklinde konuştu.

IMG_2084

Törende bir konuşma yapan Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan ise tarımın dünyadaki önemine değinerek; “Adem baba ve Havva annemiz dünyaya ilk geldiklerinde örtünmekten sonra yaptıkları ilk şey ekip biçmek olmuştur. Bu da tarımın ve ekip biçmenin hayatımızdaki önemini gösteriyor. Ülkemizde de tarım son derece önemlidir. 169 yıldır teknik olarak ülkemizde tarımsal eğitim veriliyor. En büyük eksiğimiz ise bilim ile uygulamayı birlikte yürütemediğimizdir. Bunu başarırsak başarılı oluruz” diye ifade etti.

Vali Taşyapan’ın konuşmasından sonra Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz’ın kutlama telgrafı okundu. Program, Prof. Dr. Fahri Yavuz’un ‘Tarım Sektörü ve Yükseköğretimdeki Gelişmeler Doğrultusunda Tarım Eğitimine Bakış’ konulu konferans ile devam etti.

Programın sonunda ise tarım alanındaki çalışmalarda emeği geçenlere plaket takdim edildi.

IMG_2076

IMG_2088

Img 2098

Img 2102

Img 2104

Img 2108

Img 2110

Img 2114

Img 2116

Img 2118

Img 2122