Üniversitemizde ‘Üniversite-Sanayi İşbirliği’ Konferansı Düzenlendi

Üniversitemizde düzenlenen Üniversite Sanayi İşbirliği Konferansı yoğun ilgi gördü. Çok sayıda sanayici ve işadamının katıldığı konferansta bilim adamları ve işadamlarının birlikte çalışması gerektiği vurgulandı.

Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Konferans Salonunda Üniversite Sanayi İşbirliği Konferansı düzenlendi. Düzenlenen konferansa Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ekrem Atalan, Üniversite-Sanayi İşbirliği Koordinatörü olan Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay, Fırat TEKNOKENT A.Ş. Müdürü Erhan Akın, işadamları, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Konferansta konuşan Üniversite-Sanayi İşbirliği Koordinatörü olan Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, üniversite ile sanayi işbirliği doğrultusunda son bir ayda iyi bir mesafe aldıklarını dile getirerek; “Bu konferansımızda sanayici ve akademisyenlerimizi bir araya getirmeyi arzulamıştık. Konferansımıza işadamlarımızın yoğun katılımı beni çok sevindirdi.  Bu da bizi üniversite ve sanayi işbirliği çalışmalarında daha da cesaretlendiriyor. Yıllardır üniversite ve sanayi işbirliğinden bahsediliyor ama bir türlü istenilen sonuca ulaşılamadı. Biz bu işbirliğinden olumlu sonuçlar alınması ve verim alınması gerektiğini düşündüğümüz için kalktık ticaret ve sanayi odalarına gittik. Güzel sonuçlar alacağımız bu işbirliğinin meyveleri de en kısa zaman da alınacaktır” dedi.

ÜNİVERSİTENİN ÜRETTİĞİ BİLİM UYGULAMAYA GEÇMELİ

Kürsüye çıkan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ekrem Atalan, üniversitelerde üretilen bilimsel çalışmaların uygulamaya geçmesi gerektiğini vurgulayarak; “Üniversitenin ürettiği bilimsel çalışmalar uygulamaya geçemiyorsa bir anlam ifade etmez.  Bu bilim yayınlarda ve kitaplarda kalır. Üniversite sanayi işbirliği bu açıdan çok önemli. Üretilen bilimin uygulanabilirliği böyle projelerde olabilir. Onun için bu çalışmaları ben çok önemsiyorum” diye konuştu.

Konferansta KOSGEB İl Müdürlüğü adına Proje Uzmanı Ayşe Demir, KOEGEB Destekleri ile ilgili sunum yaparken; Fırat Kalkınma Ajansı adına İsa Telimen, FKA Destek Programlarını anlatan bir sunum yaptı. Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Proje Uzmanı İlyas Karaman ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın projelere verdiği mali destekleri anlattı.

Program, Fırat TEKNOKENT A.Ş. Müdürü Erhan Akın’ın Üniversite Sanayi İşbirliği Tecrübe Aktarımı konulu konferansı ile sona erdi.  Bingöl’ün sanayi alanında çok iyi bir çıkış yaptığını belirten Akın, “Bingöl, son zamanlarda en çok duyduğum şehirlerden biri. Herkes Bingöl’den yükselen yıldız olarak bahsediyor” şeklinde konuştu.

 Universite Sanayi Isbirligi Konferansi 1

Universite Sanayi Isbirligi Konferansi 4

Universite Sanayi Isbirligi Konferansi Ayse Demir 5

Img 2306

Universite Sanayi Isbirligi Konferansi Isa Telimen 6

Universite Sanayi Isbirligi Konferansi Prof Dr Ekrem Atalan 3

Universite Sanayi Isbirligi Konferansi Prof DR Ibrahim Turkoglu 2