Üniversitemiz Rektörü, STK Temsilcileri İle Bir Araya Geldi

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Bingöl’deki iş dünyası, sendika ve derneklerin temsilcilerinden oluşan sivil toplum örgütleri ile bir araya geldi.  Toplantı sonrasında sivil toplum örgütlerinin ortak kanısı; “asıl hedef kamuoyu oluşturmak, yaşanan olaylar Bingöl’e ve üniversiteye zarar veriyor” şeklinde oldu.    

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, son dönemlerdeki olaylarla ilgili Bingöl’de faaliyet gösteren 50’ye yakın sivil toplum kuruluşu ile düzenlenen kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Sosyal tesislerde düzenlenen toplantıda konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, “Son zamanlarda yaşanan olaylarla ilgili birinci ağızdan sizleri bilgilendirmek istedik. Kamuoyunda, üniversitede basın toplantısı dolayısıyla öğrencilere soruşturma açıldı diye bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bingöl Üniversitesi’nde basın açıklaması sebebi ile kimseye soruşturma açılmamıştır. Soruşturma açılan öğrenciler darp, gasp ve mala cana zarar verme olayları ile alakalıdır” dedi.

“Başsavcılık, eylemler şiddet içeriyor”

Konuşmasında Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklamaya da değinen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, “Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6 Mart tarihinde yaptığı açıklamada, Bingöl Üniversitesi'ndeki eylemlerin anayasal haklar niteliğinde olmadığını, gözaltına alınan kişiler hakkında yağma, mala zarar verme, tehditte bulunma suçlarından iddianame hazırlandığını bildirdi. Ayrıca olayın basında yer aldığı gibi kişilerin anayasal hakları arasında yer alan toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak niteliğinde olmadığı, bir kısım suçlar içerdiği, üniversitede öğrenim gören diğer öğrencilerin eğitim ve öğretim haklarına müdahale boyutuna ulaştığı gerekçesiyle konuyla ilgili soruşturma yapıldığı söyleniyor.” dedi.

“Savaş ve şiddet dilini kullananlar etkili oluyor”

Yaşanan darp ve gasp olayları ile ilgili güvenlik kamerası görüntüleri eşliğinde bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, “Üniversitemizde yaşanan olaylarda öğrencilerimizi yönlendiren ve kullanmaya çalışanlar oldu. Bunların amaçları kamuoyunu yanlış bilgilerle yanıltmaktı. Onları yönlendirenler, basın açıklaması gerekçesiyle cezalar verildi diye algı oluşturmaya çalıştılar. Bunlar doğru değil. Sırf bu olaylar sonrası oluşturulmaya çalışılan kamuoyu yüzünden bazı öğrencilerimiz kaydını sildirip Bingöl’den gitti. Öğrencilerimizin aileleri bizi arayıp çocuklarımız orada güvende değil diyorlar. Bingöl’de Batılı öğrencilere baskı uygulandığından şikayet ediyorlar. Bingöl ve Bingöl Üniversitesi bunu hak etmiyor. Savaş ve şiddet dilini kullananlar, bu dili etkili bir şekilde kullanıyor” şeklinde konuştu.

“Olaylar Bingöl’e zarar veriyor”

Toplantıda söz alan Bingöl Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Ali Bayram, “Bu olaylar Bingöl’ü karıştırmak için düzenlenen olaylardır. Güvenlik kamerası görüntülerinde de gördük ki darp ve gasp olayları yaşanmış ve bu öğrencilere soruşturma açılmış. Türkiye’nin her tarafından eşimiz dostumuz var.  Burada öğrencisi olan arkadaşlarım beni arayıp, çocuklarının Bingöl’de tehlikede olduğunu söylüyorlar. Oluşturulan bu kamuoyunun sonucudur bu. Öğrenciler de biz buraya okumaya geldik diyorlar. Bu olaylar Bingöl’ün imajını zedeliyor. Görüntülerden de anlaşılıyor ki kamuoyuna aktarılanlar doğru değil. Buraya gelen öğrenci sayısının artması benim esnafımı, marketçimi, fırıncımı, taksicimi kalkındıracak ve ona kazandıracak” diye ifade etti.

“Bunlar örgütlü yapılan olaylardır”  

Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği Başkanı İbrahim Bukan ise olayların örgütlü ve planlı organize edildiğini dile getirdi. Sonbaharda yaşanan sokak olaylarına benzettiğini belirten Bukan, “Sonbaharda sokağa çıkma çağrısı ile yaşanan olaylar Türkiye’ye ne kadar zarar verdiyse, bu olaylar da Bingöl’e o kadar zarar veriyor” dedi.

Belediye Yaşam Spor Derneği Başkanı Ragıp Atala, “Üniversitenin bu hale gelmesi dayanılır gibi değil. Güvenlik kamerası görüntülerini izledik. Bu içler acısı bir durum” şeklinde görüşlerini dile getirdi.  

“Güven ortamı sermaye için önemlidir”

Bingöllü işadamlarından Cihan Uzunyayla da olayların Türkiye gündemine taşınmasının kötü bir imaj oluşturduğunu belirtti. Olayların Bingöl’ün dışardaki algısını kötü etkilediğini söyleyen Uzunyayla, “Sermaye güvenli ortamları sever. Bu olaylar sermayenin Bingöl’e gelmesinin önüne geçiyor. Bunlar yüzünden Bingöl zarar görmesin, üniversitemiz zarar görmesin. Eğer yaşayan bu olaylarla ilgili üzerimize düşen bir görev varsa, sivil toplum örgütleri olarak bunu her zaman yapmaya hazırız”  şeklinde görüşlerini belirtti.  

Asıl hedef kamuoyu oluşturmak

Anadolu Kültür Eğitim Derneği Başkanı Nebi Butasım, sivil toplum kuruluşlarının olayları daha doğru okuması ve halka yansıtması gerektiğini söyleyerek, “Halk bir kısmı üniversite bazı grupların taşkınlık yaptığını ve bunlara göz yumulmaması gerektiğini düşünüyor” dedi. 

Kalem-Der Başkanı İbrahim Dağılma, olayların kasıtlı çıkarıldığını belirtip; “Bazı üniversiteleri belirli bir görüşün kampı haline getirdiler. Bingöl Üniversitesi’nde de böyle bir şey yapmak istiyorlar. Bingöl halkı olanların farkındadır” dedi.  

Türk Eğitim-Sen Başkanı Sedat Dursun, üniversitelerin çatışma ortamı olarak görülmemesi gerektiğini belirterek; şiddet, gasp ve darp olaylarının cezasız kalmaması gerektiğini vurguladı.

Kamu-Sen Başkanı ve Türk Sağlık-Sen İl Başkanı Salih Kızılboğa, olayları yapanların ve onları yönlendiren kişilerin istediklerinin kamuoyu oluşturmak olduğunu söyledi. Kızılboğa ayrıca, sivil toplum kuruluşlarının yaşanan olaylar nedeniyle, ortak bir deklarasyon yayınlaması gerektiğini belirtti.

Hak-İş Başkanı Abdulmecit Akdemir de olayları televizyondan izlediğini söyleyerek; yaşananların Bingöl’e ve üniversiteye verdiği zarar üzerinde durdu.

Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata da eğer kalem ve ilimle hareket edilmezse atılan adımların yanlış olacağını ifade etti. Güvenlik kamerası görüntülerinde darp ve linç olayı olduğunun açıkça görüldüğünü söyleyen Korkutata, “Doğru eğitim ve doğru İslam anlayışı olmazsa kötü sonuçlar doğar” dedi. 

 Stk27larla Toplanti 1

Stk27larla Toplanti 2

Stk27larla Toplanti 3

Stk27larla Toplanti 4

Stk27larla Toplanti 5

Stk27larla Toplanti 6

Stk27larla Toplanti 7

Stk27larla Toplanti 8

Stk27larla Toplanti 9

Stk27larla Toplanti 10

Stk27larla Toplanti 11