Üniversitemiz Camii, Dualarla İbadete Açıldı

Üniversitemiz Camii, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in katıldığı törenle ibadete açıldı.

Açılışa Bakan Yılmaz ve Diyanet İşleri Başkanı yanı sıra Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, AK Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Cumhuriyet Başsavcısı Celal Aygün,  Adalet Komisyonu Başkanı Hasan Demirtaş, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, İl Emniyet Müdürü Süleyman Pamuk, Bingöl Müftüsü Mecit Can, Diyarbakır Müftüsü  Nimetullah Erdoğmuş,  Batman Müftüsü Hasan Çağlar, Muş Müftüsü Recep Uzun, Elazığ Müftüsü Peyami Güngör, Tunceli Müftüsü Ömer Kardaş, Bitlis Müftüsü Abdulkerim Akbaş, Diyanet Eğitim Merkezi Müdürü Celal Sürgeç, Rektör Yardımcılarımız, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış öncesi bir konuşma yapan Kalkınma  Bakanı Cevdet Yılmaz, kış gününde olmalarına rağmen gönüllerinin sımsıcak olduğunu, üniversitenin güzel bir esere kavuşmasına şahitlik ettiklerini söyledi.

Caminin hayırlı olması dileğinde bulunan Yılmaz, "Caminin toplumumuzun birliğine, beraberliğine, dayanışmasına, ilminin artmasına, ahlakının güzelleşmesine katkıda bulunmasını temenni ediyorum" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de üniversite ile caminin birbirini tamamlayan iki kurum olduğunu belirtti. Üniversitelerin aklın, mabetlerin de kalbin önünü açtığını vurgulayan Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Üniversitelerde mabet, cami ve üniversite tarih boyunca bütün medeniyetlerde birbirinden ayrılmaz iki önemli müessesedir. Biri toplumların, milletlerin aklını besler, aklının önünü açar, diğeri de kalbin önünü açar. Üniversite ile mabedi ayırdığınız zaman akılla kalbi, vahiy ile aklı, kitabın ayetleri ile kainatın ayetlerini birbirinden ayırmış olursunuz. Tabiatta, kainatta ve insanda bütünlük ve birlik için üniversite ile mabet birlikte olması gerekir."

Tarih boyunca bütün üniversitelerin mabetlerden doğduğunu ifade eden Görmez, daima beraber olduklarını, dünyadaki bütün üniversitelerin merkezinde bir mabedin bulunduğuna dikkati çekti.

Görmez, "Ülkemizde, tarihimizde üniversitelerimizin içinde bugüne kadar mabetlerin olmayışı bir eksiklik olmuştur. Onun için üniversitede caminin kurulması gençlerimizin bir taraftan kendi akıl dünyalarını geliştirmek için eğitim almaları bir taraftan gönül dünyalarını zenginleştirmek için camiyle, mabetle tanışmaları son derece önemlidir" dedi.

Konuşmaların ardından okunan dualarla cami, ibadete açıldı.

Img 1197

Img 1108

Img 1112

Img 1135

Img 1155

Üniversitemiz Camii Açılışı ve Konferans Resimleri