Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı Düzenlenecek

Fırat Kalkınma Ajansı’nın (FKA) 2011 yılında bölgesel kalkınma alanında çalışan araştırmacı ve uygulamacıları bir araya getirmek amacıyla gerçekleştirdiği Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansının üçüncüsü Kalkınma Ajansı ve Üniversitemiz işbirliğiyle 2015 yılı sonbahar aylarında Bingöl’de düzenlenecek.

Bingöl Valisi ve Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Taşyapan başkanlığında Bingöl Valiliği’nde bir toplantı gerçekleştirildi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop,  Mühendislik ve Mimarlık Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu ve FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen’in katılımıyla Bingöl Valiliğinde gerçekleşen toplantıda Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansının üçüncüsü Üniversitemiz işbirliğiyle 2015 yılı sonbahar aylarında Bingöl’de düzenlenme kararı alındı. Fırat Kalkınma Ajansı ve İnönü Üniversitesi işbirliğiyle ilkinin 2011 yılında Malatya’da gerçekleştirilmişti. Kongrenin Bingöl’ün kalkınmasıyla ilgili bilimsel araştırmalara, ilin tanıtım ve turizmine önemli bir katkı sağlaması bekleniyor.

22-23 Eylül 2011 tarihinde Malatya İnönü Üniversitesi’nde düzenlenen kongreye 13 ülkeden katılım gerçekleşmiş, 90 dolayında bildiri sunulmuştu. Kongrenin başarıyla gerçekleşmesinden sonra, 2. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Kongresi de 15-16 Mayıs 2013 tarihlerinde Elazığ’da Fırat Üniversitesi ile işbirliği içinde gerçekleştirilmiş, 15 ülkeden katılım sağlanarak 200 dolayında bildiri sunulmuştu.

Fırat Kalkınma Ajansı 2011 yılında, bölgesel kalkınma alanında çalışan araştırmacı ve uygulamacıları bir araya getirmek, bu alanda yapılan akademik ve pratik çalışmaların paylaşılacağı bir platform oluşturmak üzere uluslararası düzeyde bir kongre düzenleme kararı almıştı.

Resim 1419271275