Toplumsal Barışın Sağlanması ve Sonrası Sempozyumu Yapıldı

Bingöl Üniversitesi ev sahipliğinde “Toplumsal Barışın Sağlanması ve Sonrası Sempozyumu” yapıldı. Sempozyuma Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Bingöl Belediye Başkan Vekili Halim Sugü, Bingöl Baro Başkanı Abdullah Alakuş, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ekrem Atalan, fakülte dekanları, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ekrem Atalan, toplumsal barışın önemine değinerek; “Toplumsal barışın sağlanmadığı yerlerde, bireyler huzurlu değildir. Yeryüzü bütün insanlığın emrine verilmiştir. İnsanlar var olduğundan beri hem beyinlerini hem de yaşadıkları sınırları sınırlandırmışlardır. Öncelikle kendimizi birey olarak tanımalıyız ve sonra da çizdiğimiz bütün sınırları kaldırmamız gerekiyor” dedi.

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger ise yaptığı açılış konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları vererek; “Fransız İhtilali dünyada ulusçuluğu tetikledi. O dönemdeki bütün imparatorlukların dibine dinamiti koydu adeta. Balkanlar başka olmak üzere Osmanlı Devleti dağılmaya başladı. Bu planları ortaya koyanlar, Ortadoğu’daki bütün milletleri birbirinden ayırarak, küçük devletler kurmayı hedeflediler. Dünyada ulus-devletlerin sonuna geliniyor; ancak dünya başka ekonomik veya siyasi birliklerle bir araya geliyor. Dünyada çeşitli bloklar oluşurken, bölgemizde ise mikro milliyetçiliği kışkırtan, bizi birbirimizden ayırmaya çalışan politikalar uygulanıyor” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyum oturumlarına geçildi. Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hasan Çiftçi’nin oturum başkanlığını yaptığı birinci oturumda;  Prof. Dr. Bilal Sambur, Prof. Dr. Ergün Yıldırım, Doç. Dr. Vahap Coşkun, Doç. Dr. Abdullah Kıran ve Doç. Dr. Vecihi Sönmez konuşmacı olarak katıldı.  

Sempozyum oturumları 11-12 Haziran 2015 tarihleri arasında iki gün boyunca Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda devam etti. 

1

2

3

5