Mühendislik Fakültemizin Laboratuvar Altyapısı Ödül Getirdi

Üniversitemiz öğretim elemanlarından Kazım Hanbay, “Sinyal İşleme Uygulamaları ve Robotik” alanlarında düzenlenen yarışmada “Gerçek Zamanlı Kumaş Hatası Tespiti” adlı çalışması ile birincilik ödülü kazandı.

Bu yıl 23.’sü gerçekleştirilen olan Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları (SIU) konferansı, 1993 yılından bu yana sinyal işleme ve iletişim alanlarında çalışmalar yapan ulusal ve uluslararası bilim insanlarını bir araya getirmeye devam ediyor. Üniversitemiz, sinyal, görüntü, video ve ses işleme ile bunların iletişimi, bilgisayarda görü ve örüntü tanıma gibi alanlarda teori ve uygulamaya yönelik araştırma sonuçlarının sunulduğu en önemli ulusal konferanslardan birinden birincilik ödülü ile döndü. SIU konferanslarında bu yıl ilk defa düzenlenen “Sinyal İşleme ve Robotik Uygulamaları” yarışmasında akademisyenler tarafından yürütülen uygulamalı mühendislik çalışmaları sergilenmiştir. Üniversitemiz Öğretim Görevlisi Kazım Hanbay, çeşitli üniversitelerden katılan 28 yarışmacı arasından “Gerçek Zamanlı Kumaş Hatası Tespiti” adlı çalışması ile birincilik ödülüne layık görülmüştür. 16-19 Mayıs 2015 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi’nde düzenlenen bu konferansta  birincilik ödülünü alan        Öğretim Görevlisi Hanbay, aldığı bu ödülle göğsümüzü kabartırken; üniversitemizin başarılarına da bir başarı daha eklemiş oldu.

SIU düzenleme komitesi üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bülent Sankur tarafından akademisyenimize plaket ve 1.500 TL ödül çeki takdim edildi.

Akademisyenimizin yürüttüğü bu çalışma, Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın SAN-TEZ programı ve Bingöl Üniversitesi Bilimsel Araştırma Birimi tarafından destekleniyor. Proje çalışmasının tamamlanması ile yuvarlak örgü makinelerinde üretilen yüzlerce ton hatalı kumaş üretiminin önüne geçilecek. Yürütülen çalışmanın laboratuvar çalışmaları üniversitemiz Mühendislik Fakültesi lisansüstü laboratuvarında, örgü makinesi üzerindeki çalışmaları ise Malatya Organize Sanayi bölgesinde bir tekstil fabrikasında yürütülüyor.

Siu 1Lik Odulu 3

Siu 1Lik Odulu 4

Siu 1Lik Odulu 6

Siu 1Lik Odulu 7