"Kültürün Toplumdaki Yaşam ve Barışçıl Etkisi" Paneli Gerçekleştirildi

Bingöl Üniversitesi tarafından organize edilen ‘Kültürün Toplumdaki Yaşam ve Barışçıl Etkisi’ konulu panele katılan Kuzey Irak Kürt Bölgesi Eski Milletvekili Qader Hasan Qader ve Yazar Ahmet Şeyho Ahmet; Kürtlerin çabasının birlikte yaşama arzusu olduğunu vurguladı.

Üniversitemizde ‘Kültürün Toplumdaki Yaşam ve Barışçıl Etkisi’ konulu panel düzenlendi. Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen ve Kuzey Irak Kürt Bölgesi Eski Milletvekili Qader Hasan Qader,  Sınır Tanımayan Yazarlar Organizasyonu Kuzey Irak Kürt Bölgesi Başkanı Ahmet Şeyho Ahmet, Irak Sınır Tanımayan Yazarlar Organizasyonu Başkanı Gaes Juma ile Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersan Sarıkahya’nın konuşmacı olarak katıldığı panele; Rektörümüz Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Rektör Yardımcıları, öğretim elemanları ve davetliler katıldı.

Düzenlenen panelde konuşan Kuzey Irak Kürt Bölgesi Eski Milletvekili Qader Hasan Qader, Bingöl’de olmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi. Bingöl Üniversitesi’nde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün açılmasının son derece güzel bir durum olduğunu dile getiren Qader Hasan Qader, Kürt dilinin çok zengin bir dil olduğunu vurgulayarak, “Kürtlerin yaşadığı toprakların paylaşıldığı dönemde Kürt milleti büyük acılar yaşadı. Büyük sıkıntılar çekti. Burada bizi mutlu eden tek şey, Kürt milletinin dilini ve geleneğini korumuş olmasıdır. Bütün olumsuz şartlara rağmen Kürt dili, Kürt edebiyatı kendini korudu.  Bir dilin yok olmaması için o dilin konuşulması ve yazı dili olarak kullanılması gerekir. Kürt dili özellikle camilerde ve medreselerde yazı dili olarak kullanılması bugünlere gelmesinde etkili olmuştur. Farsça’dan, Arapça’dan ve Türkçe’den eserlerin Kürtçe’ye çevrilmesinin de bunda etkisi vardır. Ömer Hayyam’ın eserlerinin çevrilmesinin bunda etkisi vardır. Kuran-ı Kerim’in Kürtçe’ye çevrilmesinin bunda etkisi vardır. Bütün dilleri bir bahçe olarak düşünürsek Kürtçe de o bahçedeki güllerde biridir. Bingöl Üniversitesi’ne de bize bu imkanı sağladığı için teşekkür ediyorum” dedi.

Qader Hasan Qader’den sonra kürsüye çıkan Sınır Tanımayan Yazarlar Organizasyonu Kuzey Irak Kürt Bölgesi Başkanı Ahmet Şeyho Ahmet de Kürt dilinin zenginliğine vurgu yaptı. Irak Kürdistanı’nda birlikte yaşamın üzerinde yoğunlaşan Ahmet Şeyho Ahmet, Molla Mustafa Barzani’nin onca sıkıntı ve baskıya rağmen her zaman Kürt ve Arap savaşına karşı çıktığını ve savaşın karşısında durduğunu vurguladı. 1987’de 182 bin Kürt’ün Saddam Hüseyin tarafından katledildiğini belirten Ahmet Şeyho Ahmet, “Bu katliamdan sonra bugüne kadar sadece bin 500 kişinin cesedine ulaşılabildi. Kürtler tarih boyunca yaşanan zulümlere ve baskılara rağmen savaştan yana olmamıştır. Kürt Halk Önderi Molla Mustafa Barzani, Kürt halkı için bir aydın, bir alim, bir siyaset adamıydı. Molla Mustafa Barzani mücadelesinde Kürt ve Arap savaşına hiçbir zaman izin vermedi” diye konuştu.

Ahmet Şeyho Ahmet’in konuşmasında sonra Irak Sınır Tanımayan Yazarlar Organizasyonu Başkanı Gaes Juma ve Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersan Sarıkahya da birer sunum yaptılar. Program sonunda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, panelistlere birer teşekkür plaketi takdim etti. 

Panel 1

Panel 3

Panel 2

Panel Kuzey Irak Kurt Bolgesi Eski Milletvekili Qader Hasan Qader

Panel Sinir Tanimayan Yazarlar Organizasyonu Kuzey Irak Kurt Bolgesi Baskani Ahmet Seyho Ahmet

Panel Irak Sinir Tanimayan Yazarlar Organizasyonu Baskani Gaes Juma

Pnael Yrd Doc Dr Ersan Sarikahya