Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Paneli

Halk Sağlığı Müdürlüğü ile üniversitemiz işbirliğince Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ konulu panel büyük ilgi gördü.

Üniversitemiz ile Halk Sağlığı İl Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Kanser ve Programlar Şubesi işbirliğiyle ‘Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ kapsamında üniversitemizde bir panel düzenlendi. Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Üniversitemiz Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yazıcı, Sosyal Hizmet Uzmanı Abdulkadir İnak ve Dr. Mehmet Gökcü konuşmacı olarak katıldı.

Panelde; kadına yönelik şiddetin sadece fiziksel şiddet olmadığı vurgulanırken; şiddetin cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona ızdırap veren fiziksel, cinsel, zihinsel hasarla sonuçlanan veya sonuçlanma olasılığı bulunan, kamusal alanda ya da özel yaşamda ona baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranış olduğuna dikkat çekildi. Panelde Dünya nüfusunu temel alan çalışmalardan elde edilen verilere göre eşleri tarafından şiddete maruz kalan kadınların oranının yüzde 10 ila yüzde 69 arasında değiştiğine vurgu yapıldı. 

 

Kadina Yonelik Siddet 6

Kadina Yonelik Siddet 1

Kadina Yonelik Siddet 3

Kadina Yonelik Siddet 5