İSG Öğrencileri Başbakan Yardımcısı Yılmaz’la Buluştu

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kulübü öğrencileri tarafından Kültür Merkezi'nde düzenlenen söyleşiye katıldı. Yılmaz, öğrencilerle Türkiye ekonomisi ile iş sağlığı ve güvenliği konusunu değerlendirdi.

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda öğrencilerle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Yılmaz, "Türkiye geçmişte maalesef siyasi istikrarsızlıklardan çok çekti. Siyasi istikrar ile ekonomik istikrar arasında çok önemli bir ilişki var. Siyasi istikrar bozulduğunda ekonomik istikrar da bozuluyor. Dünyada yaşanan ekonomik kriz birçok ülkeyi olumsuz etkiledi. Bölgede bazı ülkelerde iç çatışmalar ve kavgalar var. Terör saldırıları ve üzücü hadisler yaşanıyor. Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye büyümeye, gelişmeye devam ediyor" dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliğinin en büyük faydasının, insan hayatının korunmasına yönelik olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Yılmaz, "Bir taraftan da iş sağlığı ve güvenliğine yaptığınız yatırımlarla iş gücü kaybını önlemiş olursunuz, işletmelerin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlıyorsunuz. Aslında çok önemli bir değer üretiyorsunuz. Küçük küçük ihmaller nedeniyle oluşacak zararların önüne geçmiş oluyorsunuz. Bu tıpkı koruyucu hekimlik gibi, iş sağlığı ve güvenliği de aslında iş ortamında bizi koruyan ve işi daha verimli devam etmesini sağlayan bir alan. Bunun en iyi nedeni siyasi iktidardır. Türkiye geçmişte siyasi istikrarsızlıklardan çok çekti. Siyasi istikrar ile ekonomik istikrar arasında çok önemli bir ilişki var. Siyasi istikrar bozulduğunda ekonomik istikrar da bozuluyor. Siyasi istikrar güçlendiğinde bu ekonomiye de yansıyor" diye konuştu.

Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar yaşanan ekonomik değişimlere de değinen Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'de en fazla ekonomik büyümenin 1950'li yıllarda yaşandığını dile getirdi.  Bu durumun da Adnan Menderes döneminde tek partinin iktidarda olduğu için gerçekleştiğini ifade etti.  

 GAZETELERDE HERGÜN ENFLASYON DİYE BİR CANAVAR ÇİZİLİRDİ

İktidara gelmeleriyle ekonominin 233 milyar dolardan 800 milyar dolar seviyesine ulaştığının altını çizen Başbakan Yardımcısı Yılmaz, “Enflasyon şimdi tek haneli rakamlara geriledi. İhracatımız 36 milyar dolardan geçen yıl itibariyle 158 milyar dolara ulaştı. Türkiye daha önce boğazına kadar borçlu bir ülkeydi. Borçlarımızın milli gelire oranı yüzde 74'ler seviyesindeydi. Geçen yıl bu yüzde 33'e kadar düştü. Enflasyon o dönemler hep gazetelerde canavar şeklinde çizilirdi. Yılda 2 haneli, 3 haneli enflasyonlar vardı, şimdi ise çok şükür tek haneli rakamlarda. Bu kolay olmadı 13 yılda. Enflasyon en fazla dar gelirliyi vururdu. Sabit gelirli, dar gelirlilerin üstünde bir büyük bir kamburdu" diyerek sözlerini noktaladı.

Program daha sonra Başbakan Yardımcısı Yılmaz’ın öğrencilerin sorularını yanıtlamakla devam etti.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünde okuyan öğrenciler bölüm hakkındaki önerilerini şu şekilde dile getirdiler:

-İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümlerinin lisans ve önlisans bölümlerinde okuyan öğrenciler arasında fark olmalı ve lisans bölümünde okuyan öğrenciler ayrı bir statüde değerlendirilmelidir.

-Mühendislik ve teknik bölümlerden mezun olanların, altı aylık hızlandırılmış bir eğitim sonrasında İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı sertifikasının verilmesinin önü alınmalıdır. 

-Devlet üniversitelerinde okuyan İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü lisans öğrencileri 2017 yılında ilk mezunlarını vereceğinden, görev tanımlamasının yapılması ve kamu nezdinde istihdamları sağlanmalıdır.

-Özellikle teknik liselerde açılması planlanan Sosyal İş Güvenliği dersi için, İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü öğrencilerine formasyon verilmesi ve bunların öğretmen olarak atanarak bu dersi vermeleri sağlanmalıdır. 

DSC 1241

DSC 1247

DSC 1251

DSC 1253

DSC 1273

DSC 1312