Genç TEMA Kulübü ‘Su Zinciri Farkındalık Yürüyüşü’ Düzenledi

Bingöl Üniversitesi Genç TEMA Kulübü Üyeleri, Dünya Su ve Sulak Alanlar Haftası münasebeti ile düzenlendikleri etkinlikte dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüşü yaptı. Etkinliğe katılan öğrenciler, kampüsteki çöpleri de temizledi.

TEMA Vakfı, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su Gününü Türkiye'nin çeşitli noktalarında gerçekleştireceği etkinliklerle kutluyor. Bingöl’de farklı etkinliklerle kutlanan haftada etkinliklerin adresi Bingöl Üniversitesiydi.  Bingöl Üniversitesi Genç TEMA Kulübü ve TEMA gönüllüleri,  TEMA Bingöl Temsilciliğinin de katıldığı etkinlikte ‘Su Zinciri Farkındalık Yürüyüşü’ düzenledi. Su gıdadır, su doğadır ve su sağlıktır sloganlarına odaklanarak, yaşamın temel kaynağı su ile orman ekosistemlerinin arasındaki etkileşimin önemine dikkat çekilen yürüyüş sonrasında, kampüs içerisinde çöp toplama etkinliği de düzenlendi. 

Bilinçsiz su tüketimi ve ormanların kontrolsüz bir şekilde tahrip edilmesinin yakın gelecekte dünyanın en büyük sorunlarından birisini doğuracağını vurgulayan Genç TEMA Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Burhanettin Baydaş, , “Küresel su varlığımız, iklim değişikliği ve kontrolsüz su tüketimi gibi sebeplerle tehdit altında. Aynı şekilde ormanlarımız da bu bilinçsizliğin kurbanı oluyor. Bu sorun özellikle su zengini olmayan ülkeleri yakından etkileyecektir. Bu sebeple, suyu bilinçli tüketmemiz gerekiyor. Her bir damlasının öneminin farkında olmamız gerekiyor. Aynı şekilde her ağaca da şefkatle yaklaşalım. Ne suyun ne de ağaçların bizlere ihtiyacı var ama su ve ağaçlar olmadan bizler varlığımızı sürdüremeyiz " dedi.

 Tema 2

Tema 3

Tema 4

Tema 5

Tema 6