Genç MYO'ya Görkemli Açılış

Üniversitemiz kampüsünde eğitim veren Genç Meslek Yüksekokulu, Genç’te yapılan meslek yüksekokulu binasının tamamlanmasıyla birlikte kendi yerleşkesine taşındı.

Bingöl Üniversitesinin merkez kampüsünde hizmet veren Genç MYO, artık Genç'te hizmet verecek. Yapımına geçen yıl başlanan Genç Meslek Yüksekokulu, yapılan görkemli bir açılış töreni ile eğitime başladı. Genç MYO’nun bahçesinde gerçekleştirilen açılış törenine Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş,  Genç Kaymakamı Abdullah Köklü,  Genç MYO Müdürü Doç. Dr. Alaattin Yüksel, eski Milletvekilleri Eşref Taş ile Mahfuz Güler, kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“Genç artık bir üniversite şehri oluyor”

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptığı açılış konuşmasında, "Genç artık bir üniversite şehri oluyor. Üniversite çalışmalarında hiçbir ödenekten kaçmadık. Çok kısa bir süre içerisinde bu üniversitelerimiz gelişti. Biz Doğu ve Güneydoğu’ya ilk üniversiteleri açtığımızda birileri dediler ki bunlar tabela üniversitesi kuruyorlar, inanmadılar bize. Tabela üniversitesi kuruyorlar diyenleri Bingöl’e davet ediyoruz, gelsinler yatırımları görsünler. Genç MYO, hepimize hayırlı ve mübarek olsun. Birinci önceliğimiz istihdam ve insanımıza daha çok meslek edindirme olacak. İkinci önceliğimiz ise şehirlerimizi güzelleştirmek ve daha yaşanabilir şehirler ve köyler oluşturmaktır" dedi.

“Genç’e yakışır, dinamizmine uygun bir yerleşke oldu”

Açılış töreninde konuşan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger de ""Yapılan tesisler, açılışlar Genç’e, Bingöl’e ve ülkemize hayırlı olsun inşallah” diyerek,  “Eğitime yapılan yatırım, hiçbir zaman azımsanamaz; çünkü bir ülkenin inşası eğitimle oluyor. Bizim kadim medeniyetimizden gelen, insanı yaşat ki devlet yaşasın sözüyle gerekli değeri vererek bu işleri yapıyoruz. Genç’e yakışır, dinamizmine uygun bir yerleşke oldu. İnsanlar bir olursa, beraber olursa, ortaya bereket çıkar" şeklinde sözlerini noktaladı.

“Genç MYO fakülte olabilecek kapasiteye sahip”

Genç MYO’nun açılış töreninde bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, “Hepiniz Genç Meslek Yüksekokulunun açılışına hoş geldiniz, şeref verdiniz” diyerek, “1983 yılında Bingöl ilinde Elazığ Fırat Üniversitesine bağlı olarak bir meslek yüksek okulu kuruldu. Birçoğunuz buna şahit oldunuz. 20 yıl boyunca bu meslek yüksekokulu şehir merkezinde prefabrik barakalarda eğitim vermeye devam etti; ama bugün Bingöl değil Bingöl'ün Genç ilçesinde hakikaten son derece modern bir yüksek okulunun açılışını yapıyoruz. Genç'i bu meslek yüksekokuluna kavuşturduğumuz için son derece onurlu ve mutluyuz. İnşallah burada bir fakülte kuracağız. Bu bina zaten bir fakültenin alt yapısını oluşturacak bir binadır. Buraya sadece meslek yüksekokulumuza 500 milyon TL’lik bir yatırım yapıldı. İlk defa kendi bütçemiz dışında dışarıdan Genç Kaymakamlığından destek alarak kreşimiz olan kamu yatırımı yaptık. Bu anlamda Genç Kaymakamını yürekten kutluyorum" şeklinde konuştu.

“Hepimiz mutlu ve gururluyuz”

Genç Kaymakamı Abdullah Köklü ise meslek yüksekokulu binasının açılışını yaptıkları için çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getirerek; "Genç Meslek Yüksekokulumuz ve Türkiye’de bir ilk olan uygulamalı kreşimizin açılışını gerçekleştirdiğimiz için son derece mutluyuz. Rabbim, hepimize hayırlı etsin inşallah. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz ve yapımı devam eden yatırımlarla ilgili çalışmalarımız şu şekilde, KDRP kapsamında yapılan kreşimiz 600 bin TL maliyetle yapıldı. İçerisine de Rektörlüğümüz tarafından 100 bin TL kaynak aktarılarak tam profesyonel bir şekilde hazırlandı" diye ifade etti.

“Yüksekokulla yetinmeyip fakülte isteyeceğiz”

Törende konuşan Genç Belediye Başkanı Hadi Topraktan, "Biz yüksekokulla yetinmeyeceğiz. Bir fakülte isteyeceğiz. Genç ilçemizin yüksekokulumuzu sahipleneceğinden hiç kimsenin kuşkusu olamasın; çünkü Genç'in eğitimine, kültürüne ve tanıtımına kesinlikle içtenlikle inanmaktadırlar. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

Genc MYO 1

Genc MYO 2

Genc MYO 3

Genc MYO 4

Genc MYO 5

Genc MYO 6

Daha fazla fotoğraf için lütfen tıklayınız.