Genç MYO Öğrencilerinden Dönem Sonu Etkinliği

Genç MYO Öğrencilerinden Dönem Sonu Etkinliği

Genç Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı tarafından Üniversitemiz Rektör Yardımcıları ile Genç Kaymakamının katılımıyla dönem sonu etkinliği düzenlendi.

Genç MYO Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri tarafından dönem içinde hazırlamış oldukları materyal ve proje çalışmalarını sunmak amacıyla dönem sonu etkinliği düzenlendi. Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen programa Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet ÇİFTÇİ, Prof. Dr. Nurullah SARAÇOĞLU, Prof. Dr. Ekrem ATALAN, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lütfi BEHÇET, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim TÜRKOĞLU, Genç Kaymakamı Abdullah KÖKLÜ, Genç MYO Müdürü Alaaddin YÜKSEL, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Halil ŞİMŞEK, İİBF Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Abdulvahap BAYDAŞ, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan ÇALBAY, TSO Genel Sekreteri Hakan BAŞBOZKURT, Akademisyenler, Öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Genç MYO’nun Başarısı Artarak Devam Edecek

Düzenlenen programda konuşan Genç MYO Müdürü YÜKSEL, “Genç Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı olarak eğitim öğretime başladığımız 2013 yılından itibaren Türkiye’de en yüksek puanla tercih edilen programlar arasında yer alarak iyi bir başlangıç yaptık. Şu anda Genç ilçemizde inşaatı hızla devam eden yeni yüksekokul binamızın tamamlanması ile 2015 yılı itibariyle yeni binamıza geçtikten sonra bu başarılarımızın artarak devam edeceği inancındayız. Bunun yanında; Ormancılık ve Orman Ürünleri, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı ve Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik gibi bölümlerde de yeterli öğretim elemanını temin etmemiz durumunda eğitim öğretime açacağımızı sizlerle paylaşmak isterim. Ayrıca Genç Kaymakamlığımız tarafından yapılmakta olan ve bitiminde Genç MYO’ya tahsis edilecek olan ve öğrencilerimizin de uygulama göreceği kreş binasından dolayı huzurlarınızda Genç Kaymakamımız Abdullah KÖKLÜ’ye teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca etkinliğe yapmış olduğu katkılarından dolayı Teknik Lise Müdürü Abdulselam BEGİÇ’e de teşekkür ediyoruz”  şeklinde konuştu.

Türkiye’de Kreşe Sahip Olacak İlk Çocuk Gelişimi Programı

            Genç Kaymakamı KÖKLÜ “KDRP kapsamında yapımı devam eden kreş projesinin üç farklı yönü olduğunu; ilki Çocuk Gelişimi Programı öğrencilerinin uygulama ihtiyacının karşılanacağı, ikincisi %30 oranında kreşe devam edemeyecek fakir düzeydeki çocukların kaymakamlık imkanları ile kreşe devamlarının sağlanarak gelir seviyesi nispeten iyi düzeyde olan öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak, projenin üçüncü yönünün de bu ilk iki faktörün Genç ilçemize sağlayacağı sosyal katkı olacağını açıkladı. Bu projenin örnek bir proje olduğu ve bu uygulama ile Türkiye’de kreşe sahip olacak tek Yüksekokulun Genç MYO olacağını bildirdi. Bunun yanında Yüksekokulun Genç ilçesine taşınması durumunda Organik Tarım Programı öğrencileri için de gerekli uygulama alanının hazır olduğunu bu bağlamda genel olarak öğrencilerin ihtiyaç duyacakları uygulama eksikliklerinin giderileceği bunun da Genç MYO öğrencileri için bir şans ve avantaj olduğunu vurguladı. Projenin uygulanmasında emeği geçen başta İçişleri Bakanlığına, Bingöl Valiliğine ve Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne teşekkür edip, kreş binasının Haziran ayında hazır olacağını” bildirdi.

 

Bir Nesli Pozitif veya Negatif Yetiştirmek Kendi Elimizde

Programın son konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı ÇİFTÇİ, “Çocuk Gelişimi dendiği zaman üzerinde çok düşünmemiz gerektiğini, çocuklarını ve gençlerini çok iyi yetiştiremeyen milletlerin tarihten silinebileceğini, bir neslin tamamen değişmesi için 300 yıl gerektiğini ifade etti. Bir nesli pozitif veya negatif yönde değiştirmenin bizim elimizde olduğunu belirttikten sonra eskiden çocuklarımız ve gençlerimizin iyi yetişmesi için çocuk gelişimi ve benzer programların olmadığı veya çok az olduğunu, ancak son zamanlarda bu eksikliğin farkına varılarak, devletimiz tarafından bu programların açıldığını ve üniversitelerde hızla bir gelişim gösterdiğini açıkladı. Etkinliğe katılan öğrencilere seslenişinde pratiğin önemine vurgu yaparak eğitimde önemli bir yere sahip olduğunu bu etkinlik sayesinde güzel çalışmaların meydana geldiğini danışman hocalar ile bunları daha geliştirmeleri gerektiğini belirtti. Devamında Genç Kaymakamının vermiş olduğu kreş müjdesine istinaden kendisine teşekkür ettiğini, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen başta Genç MYO Müdürüne, program hocalarına ve öğrencilere bu güzel etkinlikten dolayı teşekkür ederek” konuşmasını bitirdi.

Konuşmaların ardından programa katılan davetliler Genç MYO Çocuk Gelişim Programı öğrencileri tarafından hazırlanan proje ve materyallere ait sergiyi gezerek öğrencilerin hazırlamış oldukları yiyeceklerin sunulduğu kermese katıldılar. Sergi ve kermese katılan davetliler, öğrencileri göstermiş oldukları başarıdan ötürü kutlayıp, başarıların devamını dileyerek bu tür etkinliklerin sürdürülmesi temennisi ile ayrıldılar. 

 

 

IMG_1660IMG_1655IMG_1672IMG_1683IMG_1690IMG_1700IMG_1658