Farabi Kurum Koordinatörlüğü'nden Bilgilendirme Toplantısı

FARABİ KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ’NDEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

     Bingöl Üniversitesi (BÜ) Farabi Kurum Koordinatörlüğü, 5 Aralık 2013’ de Fakülte birim koordinatörleri ve kabul edilen öğrenciler için bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

     BÜ Farabi Kurum Koordinatörü Rektör Danışmanı Prof. Dr. Burhanettin BAYDAŞ, 5 Aralık 2013 Perşembe günü Eyfel Restoran’da fakültelerin birim koordinatörleri ve Farabi gelen öğrencileri ile bir araya geldi. Farabi Değişim Programı’nın işleyişi ve bu süreçte yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri üzerine detaylı bir konuşma gerçekleştiren Prof. Dr. Burhanettin BAYDAŞ, birim koordinatörlerinin öğrenim protokollerinin hazırlanması esnasında özenli olmalarını istedi. 

FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI AVANTAJLARI

     Farabi Değişim Programı’nın Türkiye’deki üniversiteler için çok önemli bir proje olduğunun altını çizen BAYDAŞ, şu noktalara özellikle değindi: “Farabi Değişim Programı ülkemizdeki üniversite öğrencileri için büyük bir fırsat. Farabi Değişim Programı, öğrencilere merak ettikleri üniversiteleri tanıma ve yeni dostluklar kurma fırsatı sunuyor. Farabi Değişim Programı, üniversi­te öğrencilerinin bir veya iki yarıyıl boyunca farklı bir yükseköğretim ku­rumunda eğitim görmelerine olanak tanıyor. Program, farklı üniversitelerin öğ­rencileri arasında bilgi alışverişi yapılma­sını ve öğrencilerin farklı üniversitelerin olanaklarından faydalanabilmelerini sağlı­yor. Özel durumu olan öğrenciler ailelerinin yanında eğitim görme imkânı kazanıyor. Mezun olduklarında öğrencilere Farabi Programı’ndan yararlandıklarına dair Katı­lım Belgesi de veriliyor. Bizler burada başvuruları karşı üniversiteler tarafından kabul edilen öğrencilerimizin yıl ve ders kaybına uğramamaları için hazırlanacak olan öğrenim protokolleri ve öğrenim protokollerini öğrenci hazırlarken birim koordinatörlerinin katkıları üzerine konuşmak için toplandık. Sizlerden ricam öğrencilerle beraber protokolü hazırlarken, ders eşleştirmelerinde dikkatli davranmanızdır. Geçen yıl giden öğrenci sayısı 13 gelen öğrencimiz ise bulunmamaktadır.; bu yıl itibariyle karşı üniversitelere gönderdiğimiz 19 başvurunun 9’u kabul alırken gelen öğrenci sayımız  9’ dur. Bu sayıların giderek artacağını ümit ediyoruz.” Şeklinde konuşmasını gerçekleştirmiş, gelen öğrencilerimizin her birinin ayrı ayrı görüşlerini almıştır. Burada öğrenci memnuniyeti ve Üniversite adına daha iyisini yapabilmek öğrenci sayımızın artışı için yapılabilecekler konuşulmuştur.

 kkbt