Diyanet İşleri Başkanı Üniversitemizde Konferans Verdi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez,  Üniversitemizde "İman, Akıl, Bilgi ve Üniversite" konulu bir konferans verdi.  Rektörlük Konferans Salonunun tıklım tıklım olduğu konferansta öğrencilerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, mabet ile üniversitenin tarih boyunca tüm medeniyetlerde hep birlikte olduğunu belirterek, "Mabet ile üniversite birbirinden ayrılmaz." dedi.

Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen programda, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın kısa birer konuşmasının ardından kürsüye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez çıktı. Konuşmasına mabet ve üniversitenin önemine değinerek başlayan Görmez, mabet ile üniversite tarih boyunca tüm medeniyetlerde hep birlikte var olagelmişlerdir. Mabet ile üniversite birbirinden ayrılmaz. Hatta üniversite düşüncesi mabetten doğmuştur.  Üniversite ile mabedi ayırmak akıl ile kalbi, bilgi ile hikmeti, kitabın ayetleri ile kâinat ayetlerini birbirinden ayırmak anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

“İman konusu geçiştirilecek bir konu değildir”

İman konusunda gençlerin yeterince beslenecek kaynak bulamadığını belirten Görmez, İman konusu ile alakalı yayınlanmış kitaplar maalesef bugünkü gençliğe hitap etmiyor. Göreve geldiğim zaman elime ilmihal kitaplarımızı aldım. Her konuda ilmihal kitabımızın olduğunu gördüm ama iman konusunda bir ilmihal kitabının olmaması beni düşündürdü. Bu konularda eserleri olan bir ilim adamı ile görüştük ve İslam-İnanç İlmihali isimli bir kitap çıkarttık. İçinde şahsen benim de emeğim oldu. Ama çokça üzerinde durulması gereken bir konu. Çünkü bugün iman konusunu geçiştirmemiz mümkün değildir. İman konusu içerisinde ele alınması gereken dört hususun önemli olduğuna inanıyorum. Bunlar; varlık, bilgi, âlem ve insandır. Bu dört konuda eğer düşüncelerimiz İslam’a uygun olarak şekillenmezse, biz gerçek manada iman etmiş olmayız, olamayız. Varlık konusunda, eğer varlığı maddeden ibaret olarak kabul ederse insan, o takdirde İslam’ın veya imanın şartlarını yerine getirse dahi varlık anlayışında bir sakatlık olduğu için gerçek iman tahakkuk etmez. Aynı şekilde bilgiyi sadece pozitivist, sadece rasyonalite, sadece akılcılık olarak kabul ederse, hakikatin peşinde olması gereken bilgiyi bırakır bilimcilik yaparsa o insanın iman konusunda mesafe alması mümkün değildir” dedi.

“Herkes kendi nefsi üzerinde basiretli olsun”

İnsanın küçük bir kainat kitabı olduğunu belirten Görmez, “İnsanoğlu daima üzerinde tefekkür edilmesi gereken bir varlıktır. Nitekim Kuran-ı Kerim’de herkes kendi nefsi üzerinde basiretli olsun diye buyrulmaktadır. Herkes kendisi üzerinde düşünmek zorundadır. Bunun da dışında ikinci olarak okunması gereken kitap büyük kâinat kitabıdır. Güneş, ay, gezegenler, yıldızlar, nehirler, dağlar, ağaçlar, çiçekler tabiatta gördüğümüz her şey Allah’ın ayetleridir.  Bunları birbirinde ayıramazsınız.

Niçin ve nasıl sorusunu her konuda soracaksınız. Vakıa suresinde yaratıcı doğrudan insanın aklına hitap ederek, kendi yaratıcılığını tartışıyor ve insanoğlunu ikna etmeye çalışıyor. Sizi biz yarattık bizi tasdik etmeyecek misiniz diye soruyor. Sonra, o yaratıldığınız bir damla suya hiç bakıyor musunuz diye soruyor. O damla suyu biz mi yarattık siz mi yarattınız diye soruyor. Toprağa ektiğiniz tohumlara hiç bakıyor musunuz, düşünüyor musunuz? Onları yerin altında biz mi bitiriyoruz, siz mi bitiriyorsunuz. İçtiğiniz suya hiç bakıyor musunuz, onu bir ölçü ile gökten, bulutlardan siz mi indiriyorsunuz biz mi indiriyoruz. Yaktığınız ateşe bakıyor musunuz, o kibrit ağacını biz mi yarattık, siz mi yarattınız. İşte bu şekilde insanoğlunun doğrudan aklına hitap ediliyor. İslam’ın bütün esasları akıl ile kavranılan bilinecek şeylerdir” şeklinde konuştu.

Program, açılışı yapılan Üniversitemiz Camii’nde emeği geçenlere verilen plaket takdimlerinden sonra sona erdi.

Konferansa Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz,  Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, AK Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, İl Emniyet Müdürü Süleyman Pamuk,  Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mehmet Çiftçi, Prof. Dr. Nurullah Saraçoğlu, Prof. Dr. Ekrem Atalan, Bingöl Müftüsü Mecit Can, Diyarbakır Müftüsü  Nimetullah Erdoğmuş,  Batman Müftüsü Hasan Çağlar, Muş Müftüsü Recep Uzun, Elazığ Müftüsü Peyami Güngör, Tunceli Müftüsü Ömer Kardaş, Bitlis Müftüsü Abdulkerim Akbaş, öğretim elemanları, kurum amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Img 1264

Img 1269

Img 1283

Img 1288

Img 1291

Img 1296

Img 1307