Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Günü Düzenlendi

Bingöl Üniversitesi Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri  Araştırma Uygulama  Merkezi (BinUZALCBS) ile Esri Türkiye tarafından organize edilen CBS Günü (20 Kasım 2013, Saat 15.00-17.00) Etkinliği düzenlendi. 

Bingöl Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Sayıl ERDOĞAN, BinUZALCBS Müdürü Doç. Dr. Alaaddin YÜKSEL, Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Ali Rıza DEMİRKIRAN ve Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir SÜRÜCÜ, İİBF Dekan Yardımcısı Abdulvahap BAYDAŞ, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sedat ILDIZ, İl Afet Ve Acil Durum Müdürü M. Emin BOĞATEKİN ve ilgili müdürlüklerin Şube Müdürleriyle Mühendisleri, Ziraat Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Genç MYO öğretim elemanları ve idarecileri ile öğrencilerinin katılım sağladığı etkinlik, Esri Türkiye Eğitim Sektörü Koordinatörü Fatih OCAK’ın sunumuyla devam etmiştir.

Etkinliğin açılış konuşmasında, Doç. Dr. Alaaddin YÜKSEL, dünya çapında her yıl Kasım ayının üçüncü haftasının Çarşamba günü olan (Bu yıl 20 Kasım 2013)  ve dünyanın dört bir yanından kutlanan CBS gününün anlam ve önemine değinip, üniversite öğrencileri açısından CBS teknolojisinin kullanımının meslek hayatlarında çok önemli olduğunu vurguladıktan sonra İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sedat ILDIZ Coğrafi Bilgi Sistemlerinin Tarım sektöründe kullanım alanlarını, faydalarını, gerekliliğini ve Ziraat Mühendisleri için önemi üzerinde durdu. İl Afet ve Acil Durum Müdürü M. Emin BOĞATEKİN ise Bingöl gibi depremselliğin önemli olduğu bir ilde acil durumlar ve afet yerlerinde Coğrafi Bilgi Sistemlerinin kullanımın gerekliliğini vurgulayarak, Bingöl Üniversitesi ile CBS konusunda ortak projeler yapmayı planladıklarını ifade ettiler.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Esri Türkiye Eğitim Sektörü Koordinatörü Fatih OCAK ülkemizde gelişmeye devam eden CBS Sektörünü, ülkemiz için yapılan önemli CBS projelerini, Dünya'da CBS konusunda lider yazılımlardan olan Esri yazılımlarının kabiliyetlerini üniversiteli gençlere aktarmış ve ArcGIS Platform uygulaması ile katılımcılar için görsel bir CBS uygulaması gerçekleştirmiştir (Uygulamaya erişim için tıklayınız. Açılan uygulamada resimlere bakmak için de açılan sayfadaki üniversite logosuna tıklayınız.) Öğrencilerin, akademisyenlerin ve diğer misafirlerin soru-cevaplı bir şekilde aktif olarak katıldıkları etkinlik sonunda katılımcılara küçük sürprizler yapılmış ve her katılımcıya katılım belgesi verilmiştir.

CBS Etk