Bingöl Üniversitesinde Ormancılıkta Coğrafi Bilgi Sistemleri Eğitimi

Bingöl Üniversitesi ve Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü işbirliği ile Ormancılıkta Coğrafi Bilgi Sistemleri Kullanımı (ArcGIS) Eğitimi gerçekleştirildi. Bingöl Üniversitesi’nde verilen eğitime Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat da katıldı.

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü ve Bingöl Üniversitesi Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BinUZALCBS) işbirliği ile 10-15.02.2014 tarihleri arasında 2 gruba (60 kişi) yönelik olarak “Ormancılıkta Coğrafi Bilgi Sistemleri Kullanımı (ArcGIS) Eğitimi”  düzenlendi.  Düzenlenen etkinliğe Elazığ Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı İşletme Şefleri, Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefleri, Fidanlık Şefleri ve ilgili başmühendis ve Orman mühendislerin katıldı.  Bingöl Üniversitesi Sosyal Tesislerinde başlayan eğitimin açılış konuşmasını yapan Orman Bölge Müdürü Ziya Polat,  bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin hızı göz önünde bulundurulduğunda artık ormancılıkta verilerin temini, düzenlenmesi ve iletiminde teknolojiye ayak uydurmanın önemine vurgu yaptı.  Coğrafi Bilgi Sisteminin ormancılık çalışmalarındaki önemine de değinen Polat, uygulamanın içinde olacak tüm katılımcıların eğitimi dikkatle izlemelerini önerdi.

BinUZALCBS Müdürü Doç. Dr. Alaaddin Yüksel de yaptığı açılış sunumunda Elazığ Orman Bölge Müdürlüğünün öncülüğünde yapılan bu eğitimin son derece önemli olduğunu ifade ederek, “CBS konusunda yapılacak olan bu eğitimle birlikte meslek hayatında ciddi katkılar sağlayacaktır.  Kurumsal kapasite artacak.  6 günlük eğitim yeterli olmayacak ancak temel teşkil edecektir. Bundan sonraki programlarda da ileri düzeyde eğitimler verilebilir” dedi.  Elazığ Orman Bölge Müdürlüğüne ve diğer Eğitimcilere teşekkürlerini ifade eden Yüksel, Bingöl Üniversitesi olarak bu tarz eğitimler için her zaman işbirliğine hazır olduklarının altını çizdi.

Bingöl Üniversitesinden Doç. Dr. Alaaddin Yüksel, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesinden Doç. Dr. Fatih Sivrikaya ve Yrd. Doç. Dr. Nuri Bozali'nin Eğitimci olarak yer aldığı Ormancılıkta CBS Eğitimi ArcGIS programı kullanılarak uygulamalı olarak yapıldı.

Eğitme katkıları nedeniyle Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne, Bingöl Üniversitesinden Doç. Dr. Alaaddin Yüksel, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinden Doç. Dr. Fatih Sivrikaya ve Yrd. Doç. Dr. Nuri Bozali' ye Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat tarafından birer teşekkür plaketi verildi. Ayrıca eğitimin sonunda ise eğitime katılanlara katılım belgeleri verilerek program sonlandırıldı.

Orman Bölge Müdürü Polat, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş’ı makamında ziyaret ederek yapılan işbirliğinden dolayı teşekkürlerini ifade ederek ayrıca Rektör Baydaş’a plaket takdim ettiler. 

Ormancılık

Tüm Resimler...