Bingöl Üniversitesi Sosyoloji Kulübü’nden Anlamlı Proje

Bingöl Üniversitesi Sosyoloji Kulübü; Kutlu Doğum Haftası ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle, çok anlamlı bir projeye imza attı. Proje kapsamında 5 köy okulundaki 502 öğrenciye kırtasiye ve eğitim desteği verildi.

Bingöl Üniversitesi Sosyoloji Kulübü’nün, “Duvarları Yıkmak İçin Bir El De Sen Uzat, Köy Okulu Çocuklarının Geleceklerini Aydınlat (Köy Okullarına Kitap, Kırtasiye, Oyuncak Desteği) Projesi” kapsamında, Bingöl merkeze bağlı; Göltepesi, Ekinyolu, Sarıçiçek, Şekerpancarı ve Sudüğünü köylerindeki okullarda öğrenim gören toplam 502 öğrenciye ulaşıldı. Okullarda öğrencilerle Sosyoloji Bölümü öğrencileri kaynaştı ve adı geçen köy okulları ile Sosyoloji Bölümü “Kardeş Okul” oldular.

Proje kapsamında ulaşılan öğrencilerden: 67’si anaokulu, 99’u 1. sınıf, 111’i 2.sınıf, 131’i 3.sınıf ve 94’ü de 4.sınıf öğrencisinden oluşuyor. Proje kapsamında ziyaret edilen okullara, değeri 3.500 TL’yi aşan eğitim ve kırtasiye desteği verildi.

Proje kapsamında gezilen köy okullarına; 1 adet bilgisayar, 4.000 adet kurşun kalem, 4.000 adet tükenmez kalem, 1.000 adet kalem-silgi-kalemtıraş seti, 1.250 adet kitap, 100 adet kalemtıraş, 100 adet kalemlik, 135 adet boyama kitabı, 70 adet pastel boya seti, 47 adet sırt çantası, 5 adet futbol topu, 5 adet voleybol topu ve 100 paket kâğıt mendil şeklinde yardımda bulunuldu. 

Proje kapsamında 10 öğretim elemanı ve 125 öğrenci görev aldı, bu kapsamda toplam 148 kilometre yol kat edildi ve 8 araç kullanıldı.

Sosyoloji Bölümü Başkanı ve Sosyoloji Kulübü Danışmanı Doç. Dr. M. Cengiz Yıldız, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Kutlu Doğum Haftası ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle, 20-22 Nisan 2015 tarihleri arasında, Bingöl Üniversitesi Sosyoloji Kulübü olarak gerçekleştirdiğimiz, ‘Duvarları Yıkmak İçin Bir El De Sen Uzat, Köy Okulu Çocuklarının Geleceklerini Aydınlat (Köy Okullarına Kitap, Kırtasiye, Oyuncak Desteği) Projesi’ne katkı sağlayan; Sosyoloji Bölümü öğrencilerine, Sosyoloji Kulübü'ndeki öğrencilere, Sosyoloji Bölümü öğretim elemanlarına, Sosyoloji Bölümü sınıf ve bölüm temsilcilerine, projenin fikir babası bölümümüz öğretim elemanı Arş. Gör. Hamza Ayan'a, projenin her aşamasında emeği olan Sosyoloji Bölümü 3.sınıf öğrencisi Hatice Bektaş'a, Sosyoloji Kulübü Başkanı Ahmet Turan Akbulut'a, Elazığ Batı Kitap Kırtasiye'nin sahibi M. Hanifi Batı'ya, araç desteğinde bulunan Rektörlük Makamı'na, projeyle ilgili resmi izinleri veren Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, bilgisayar desteğinde bulunan Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yaşar Baş’a, programımıza bizzat iştirak eden Arş. Gör. Dursun Bademci'ye, programımıza araç desteği veren Yrd. Doç. Dr. Abdullah Osmanoğlu'na, programımıza araç desteği veren Öğr. Gör. Ali Barutçu'ya, maddi destek veren tüm öğretim elemanı ve öğrencilere, bizleri misafir eden; Göltepesi, Ekinyolu, Sarıçiçek, Şekerpancarı ve Sudüğünü köylerindeki öğretmen, öğrenci ve velilere, Bingöl Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı ve Sosyoloji Kulübü Danışmanı olarak teşekkür ederim.”

Bingol Universitesi Sosyoloji Kulubu’Nden Anlamli Proje 1

Bingol Universitesi Sosyoloji Kulubu’Nden Anlamli Proje 2

Bingol Universitesi Sosyoloji Kulubu’Nden Anlamli Proje 3

Bingol Universitesi Sosyoloji Kulubu’Nden Anlamli Proje 4

Bingol Universitesi Sosyoloji Kulubu’Nden Anlamli Proje 5