Bingöl Üniversitesi, Başarılı Akademik Çalışmalarını Bölgeye Yayıyor

Bingöl Üniversitesi, başarılı akademik çalışmalarını bölgeye yayıyor  

2007 yılında Gelişimde Lider Üniversite sloganı ile kurulan Bingöl Üniversitesi, 2014- 2015 akademik yılında 7 Fakülte, 4 Enstitü, 3 Yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu, 11 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve toplam 11 bin öğrenci sayısına ulaştı. Fiziki altyapısı, öğrenci sayısı ve akademik personel sayısı ile hızlı bir şekilde büyümeye devam eden Bingöl Üniversitesi, Irak ve Suriye başta olmak üzere bölge ülkelerinden de çok sayıda lisans ve lisansüstü öğrencinin tercihi olmaya başladı. Hali hazırda 160 yabancı uyruklu öğrenci, Üniversitenin farklı yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenim görüyor.

2013 yılından itibaren Irak ve Suriye’den yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kabul eden Bingöl Üniversitesi, aynı zamanda bölge ülkelerindeki üniversiteler ile ortak bilimsel çalışmalar da gerçekleştiriyor.

“Irak ve Suriye’den Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri Üniversitemizde”

2013-2014 akademik yılından itibaren Irak ve Suriye’den yüksek lisans ve doktora öğrencisi kabul etmeye başlayan Bingöl Üniversitesi, Mart ayında yerinde incelemelerde bulunmak üzere gelen Kuzey Irak Yükseköğretim Kurulu Üyesi Dr. Jwan J. M. Sharif ve beraberindeki heyeti ağırladı. Irak Heyeti, Üniversitenin laboratuvar altyapısının son derece gelişmiş olmasını ve modern bir üniversite olmasının ilgilerini çektiğini ve öğrencilerinin tercih sebepleri arasında göstererek, ziyaret sonrasında memnuniyetlerinin bir göstergesi olarak Üniversiteye resmi teşekkür belgesi gönderdi.

“Akademik Personel ve Lisans Düzeyinde de Öğrenci Göndereceğiz”

Heyet, üniversitenin modern yapısını çok beğendiklerini, bundan sonra sadece yüksek lisans ve doktora düzeyinde değil, lisans düzeyinde de öğrenci göndereceklerini söyledi. Ayrıca, Bingöl Üniversitesi’nin modern laboratuvarlarından faydalanmak üzere akademik personellerini de bilimsel araştırmalar yapmak üzere göndereceklerini belirten heyet, Bingöl Üniversitesinden de kendi ülkelerine gelip laboratuvarlar ile araştırma merkezleri kurmalarını ve ortak bilimsel çalışmalar yapmalarını talep etti.

“İran ve Cezayir’den öğretim üyeleri üniversitemizde bilimsel çalışmalar yapıyor”

Bilimsel çalışmaları ile bölgede cazibe merkezi haline gelen Bingöl Üniversitesinde, İran Zanjan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.  Muhammed Ali Kamyabi “Yenilebilir Enerji Kaynakları”, Cezayir Bodji Mokhtar Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Abdelaziz Himour ve Prof. Dr. Sihem Abderrahmane “Malzeme ve Malzemelerin Korunması” konusunda ortak bilimsel çalışmalar ve işbirliği yapmak üzere yakın zamanda Bingöl Üniversitesine geldiler.

Bingöl Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Bingol Universitesi 1

Bingol Universitesi 2

Bingol Universitesi 3

Bingol Universitesi 4

Bingol Universitesi 5

Img 3176