Bingöl Üniversitesi’nde “Kürt Dili ve Folkloru” konferansı

Bingöl Üniversitesi’nde “Kürt Dili ve Folkloru” konferansı

Bingöl Üniversitesi ünlü Kürt Yazar Zeynelabidin Zinar’ı konuk etti. Kürt Edebiyatı ve Kürt Folkloru üzerindeki çalışmaları ile tanınan ve bugüne kadar 117 kitaba imza atan Zinar, Bingöl Üniversitesi’nde düzenlenen konferansa katıldı.

Zeynelabidin Zinar  (1)

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda “Kürt Dili ve Folkloru” konulu konferans düzenlendi.  Çok sayıda akademisyen ve davetlinin katıldığı konferansta konuşan Zinar, Kürt folklorunun çalışılmamış çok zengin ve bakir bir konu olduğunu ifade etti.  Ayrıca Klasik Kürt Edebiyatının zenginliği, kökeni ve kendisinin bu konuda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Zinar, dillerin farklılığının Allah'ın ayetlerinden olduğunu, dolayısıyla bu dile sahip çıkmanın Allah'ın ayetlerine de sahip çıkmak anlamına geldiğini ifade etti. Masalların Kürt edebiyatındaki yeri ve önemine değinen yazar Zinar, medreselerin Kürt dilinin gelişmesinde önemli rol oynadığını belirterek; bu anlamda Kürt medreselerinin öneminin de bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Kürt dilinin önündeki yasaklar büyük ölçüde kalktı

Zeynelabidin Zinar  (2)

1985 yılından beridir İsveç´te düzenli olarak Kürt dili ve edebiyatı üzerinde çalışmalara yapan Zinar, özellikle Kürt folkloru üzerinde araştırma yapmış ve Kürt klasik kitaplarını Arap alfabesinden Latin alfabesine çevirmiştir.  Türkiye’de Kürt dilinin önündeki yasakların büyük ölçüde kalktığını da ifade eden Zinar, “Bu durum kaç sene önce tahmin bile edilemezdi.  Bu da yıllardır önünde engellerin bulunduğu Kürt dilinin gelişmesi ve yeni nesillere aktarılması için çok önemli bir rol oynayacaktır” dedi.

Konferansta; aydınların sorumlulukları, Kürtçe konuşmanın ve okumanın önemi, Kürtçe yazmanın önemi, Kürt törelerine göre saygı ve sevgi, Kürt romanı, Kürt folklorunda anlamlı sözler, bilmeceler, fıkralar ve folklorun diğer türleri, internet Kürtçesi ve bunu kullanmanın yolları ile metodu, Kürt folklorunda kadın figürü ve önemi ve Kürt folklorunda evlilik ve gereklilikleri gibi başlıklar ele alındı.

 Zeynelabidin Zinar  (3)