Bingöl’e Düşen Göktaşı (Meteorit) Analiz Ediliyor

Bingöl Üniversitesinden araştırmacılar, 02 Eylül Çarşamba gecesi saat 23.05 sıralarında Bingöl’ün Sarıçiçek (Hacı Çayır) köyü ve civarına düşen göktaşlarını (meteorit) araştırmak üzere göktaşının düştüğü bölgeye giderek köy sakinlerinin (Mustafa KARAKAYA, Mehmet Nezir ERGÜN) yardımlarıyla bölgede geniş çaplı incelemelerde bulundu. Bingöl Üniversitesinden Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. İskender DEMİRKOL, Merkezi Laboratuvar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. İbrahim Yasin ERDOĞAN, Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Aydın Şükrü BENGÜ ve Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Vedat AVCI yaptıkları açıklamada, başta Sarıçiçek (Hacı Çayır) köyü ve civarı olmak üzere göktaşının düştüğü bölgede geniş çaplı incelemeler ve tetkikler yaptıklarını, çok sayıda göktaşı numunesi topladıklarını, toplanan göktaşı numunelerinin laboratuvar ortamında incelenmek üzere Bingöl Üniversitesi’ne getirildiğini ve analiz işlemlerine başlandığını belirttiler.

Atmosfere girmesi esnasında parçalanan en büyüğü yaklaşık 20 mm olan gök taşı numunelerinin laboratuvar ortamında detaylı analiz edilme işlemlerine başlandı. Araştırmacılar, 02 Eylül Çarşamba gecesi saat 23.05 sıralarında Bingöl'de meydana gelen meteor düşme olayının NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi) yetkililerince de takip edildiğini belirterek, Bingöl’e düşen meteoritlerin 38°56'02"-38°48'49" kuzey enlemleri ile 40°23'25"-40°43'30" doğu boylamları arasını kapsayan bir bölgeyi etkilediğini belirttiler. Araştırmacılar, toplanan meteoritlerin fiziksel, yapısal, jeolojik ve kimyasal analizlerinin FT-IR spektroskopisi, Raman spektroskopisi ve AAS, ICP-MS, XRD, SEM-EDX gibi yöntemlerle yapılacağını ve böylece meteoritlerin sınıflandırılacağını belirttiler.

Mt2

                                                        Bingöl’e düşen göktaşları (meteoritler)

Bingöl’e 02.09.2015 tarihinde düşen göktaşı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çevre illerde görülmüştü. Araştırmacıların atmosfere yaklaşık 70000 km/saat hızla Elazığ/Tunceli istikametinden Muş istikametine doğru girdiğini belirttiği göktaşı Bingöl üzerinde patlayarak parçalanmış ve gökyüzünde oldukça şiddetli bir aydınlığa neden olmuş, parçalanan meteoritler Bingöl çevresine düşmüş ve göktaşının yaydığı ışık ve çıkardığı uğultu sesi vatandaşları korkutmuştu. 

Mt