Bitki Koruma Bölümü

fito

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü 2009 yılında kurulmuştur. Bölümümüzde lisans düzeyinde eğitim verilmekte olup,  ilk öğrencilerini 2012-2013 eğitim-öğretim yılında almıştır. Halen Bölümümüzde yaklaşık olarak 110 Öğrenciye LİSANS eğitimi verilmektedir.

Bölümün amacı; Tarım ürünlerinde kayıplara neden olan zararlı ve hastalıklara karşı en uygun ve en gelişmiş yöntemlerle mücadele edebilecek bilgi ve donanıma sahip, çevresine önderlik yapabilecek Ziraat Mühendisleri yetiştirmektir. Gelişen yeni teknik ve yöntemleri eğitim ve araştırma faaliyetlerine adapte etmek, yöre, bölge, ülke ve dünyadaki tarımsal faaliyetlere ve bilimsel yayınlara katkı sağlamaktır.

Dört yıllık eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler ‘Ziraat Mühendisi’ ünvanı alarak mezun olurlar. Bitki Koruma Bölümünden mezun olan Ziraat Mühendisleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Çevre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı kamu kurumlarında, Üniversitelerde, Bankalarda, Belediyelerde, İlaç Firmalarında, İlaç Bayiilerinde, Tarımsal İşletmelerde, Tarımsal Kooperatiflerde iş imkanı bulabilmektir.   

Bölümde 3 öğretim üyesi ve 1 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. Bölümün kısa vadeli hedefi, eğitim-öğretim ve araştırma alt yapısını güçlendirmektir.