Biyoloji Bölümü

 HAKKIMIZDA

Gelecek yüzyılın bilimi olarak görülen Biyoloji bilimi, özellikle DNA molekülünün keşfinden sonra büyük gelişmeler kaydetmiştir. Biyoloji biliminin amacı, günümüzde dünyadaki nüfus artışı ve teknolojik gelişmeye bağlı olarak, insan topluluğunun karşısına çıkan sağlık sorunları, yetersiz beslenme ve çevre kirliliği gibi insanlığın geleceğini tehdit eden problemlerin üstesinden gelmektir.

Bingöl Üniversitesi, Fen - Edebiyat Fakültesi’ne bağlı olarak 2009 yılında kurulan Biyoloji Bölümü, lisans öğretimine 2009-2010 güz döneminde, yüksek lisans öğretimine ise, 2009-2010 bahar döneminde başlamıştır. Bölümümüzde; Genel Biyoloji, Botanik, Moleküler Biyoloji ve Zooloji olmak üzere 4 Anabilim dalı mevcuttur. Bölümümüz , 1 Profesör, 2 Doçent, 1 Yardımcı Doçent ile 4 Araştırma Görevlisi’nden oluşmaktadır.


MEZUNİYET VE İSTİHDAM KOŞULLARI
Biyoloji Bölümünden mezun olan öğrencilerimiz, Biyolog ünvanı ve yetkisini alırlar. Mezunlarımız; Üniversitelerin akademik kadrolarında çalışabildikleri gibi Sağlık, Tarım, Orman ve Çevre Bakanlıklarının mikrobiyoloji ve biyokimya laboratuarlarında iş olanağı da bulabilirler. Gerekli sertifikaya sahip olan mezunlar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında veya özel okullarda öğretmenlik yapabilirler. Ayrıca devlet ve özel hastane laboratuarlarında, özel tıbbi tahlil ve test laboratuarlarında, ilaç firmalarında ve çevre danışmanlığı sağlayan kuruluşlarda da istihdam edilebilirler.