AFAD, Üniversitemiz Öğrencileri İçin Seminer Düzenledi

Bingöl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla,  Üniversitemiz öğrencilerine ‘Afet ve Acil Durum’ semineri verdi. Seminer sonrası yangın tatbikatı ve AFAD ekibinin binadan halatla inme gösterisi yapıldı.

AFAD, 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla, Üniversitemizde İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümlerinde okuyan öğrencilere yönelik düzenlediği seminerde, deprem öncesi, sırası ve sonrasında alınması gereken önlemleri anlattı. Üniversitemiz Rektörlük Konferans salonunda düzenlenen seminere, Bingöl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Emin Boğatekin, Bingöl Sivil Savunma ve Yönetim Hizmetleri Müdürü Ekrem Kavran, Arama Kurtarma Teknisyenleri ve öğrenciler katıldı.

Seminerde konuşan Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Emin Boğatekin, Bingöl’ün deprem kuşağında yer almasından dolayı riskli bir bölge olduğunu söyledi.

Boğatekin, şöyle konuştu: “1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Bingöl Üniversitesi işbirliğiyle öğrencilere afet bilinçlendirme konferansı verildi. Bunun amacı daha çok özellikle öğrencilerimizin afet anında bilgi sahibi olmaları, nasıl davranacakları, olası bir afet anında nasıl hareket etmeleri gerektiği hususunda sağlıklı ve teknik bir bilgiye sahip olmalarını istedik. Bu kapsamda da sadece Bingöl Üniversitesi’nde değil Bingöl’ün Milli Eğitim Kurumları ile kamu kuruluşlarında belli aralıklarla devam ediyor.

Seminer sonrası görüşlerini aktaran öğrencilerden İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünde okuyan Oğuzhan Kuş, “Bugün AFAD ekibi gelip bize çok yararlı bir konferans verdi. Deprem sırasında neler yapmamız gerekenleri anlattılar. Dışarda tatbikat yapıldı ve bizim için çok yararlı oldu” dedi.

Öğrencilerden Aysu Karaman seminerin çok faydalı geçtiğini belirterek; “AFAD ekibinin düzenlemiş olduğu seminere katıldık. Verdikleri bilgiler yaptıkları yangın tatbikatı bize birçok gerçeği tekrardan hatırlattı. Ekiplere emeklerinden dolayı teşekkür ederim. 17 Ağustos Gölcük depremini tekrardan yaşamış olduk videolarla. Yaşananları tekrardan yaşamak istemiyoruz. Onun için önlemlerimizi almalıyız” şeklinde konuştu.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünde okuyan öğrencilerden Ayşenur Nursever ise, “Bugün AFAD’ın yapmış olduğu konferans çok eğitici oldu. 99 depremi hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğuma inanıyorum. Sorduğumuz sorulara bakınca yapılan binaların daha iyi gittiğine inandık. Ben memnun kaldım çok eğitici bir konferans oldu” diye duygularını dile getirdi. 

Img 3468

Img 3478

Img 3481

Img 3485

Img 3504